17.09.2014

Truecrypt öldü mü? BitLocker kaldı mı?

Truecrypt'in www.truecrypt.org olan sitesi truecrypt.sourceforge.net sitesine yönlendiğinde ve ekranımda da "Dikkat: Truecrypt güvenli değil, çünkü kapatılmamş güvenlik açıkları olabilir" yazdığında çok şaşırdım. Ekrandaki yönlendirmelerin de yolu Windows BitLocker'a çıkarmasının ardından şaşkınlık bir kat daha artı. Proje sonlanmış, üstüne üstlük bir de sonlanma sebebinin Microsoft'un Windows XP desteğini kaldırması olduğu söyleniyordu. Peh!Truecrypt, açık kaynak kodlu bir şifreleme yazılımıydı. Pek çok insan tarafından güveniliyordu. Sonradan öğrendim ki geliştiriciler anonim kalarak isimlerini ifşa etmek istememişler. Ama son zamanlardaki devletler seviyesindeki güvenlik soruşturmalarının ucu taa Truecrypt'e kadar dayanmış. Gelişitiriciler de bir sebepten projeyi sonlandırmak zorunda bırakılmış. Bu senaryolardan birisi.

Başka bir senaryoya göre web sitesi hacklendi, proje sonlandırıldı, haklarına el konuldu. Buradaki hacklenme işi öyle beyaz şapka/siyah şapka falan değil, bizzat devletin yumruğu! Bu sebeple geliştiricilerin ABD sınırları içinde faaliyet gösterme şansı kalmamış olabilir.

Truecrypt, hiç bir denetleme ve güvenlik incelemesinden geçmemiş bir araçmış. Ama buna karşılık BitLocker, çeşitli denetlemelerden geçmiş. Yanlış anlaşılmasın; bu BitLocker'ın daha güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Uzun hikaye, merak eden biraz okusun.

Nihayet Softpedia sitesinde orijinal geliştiricilerin yeni bir adreste projeyi tekrar hayata geçirecekleri müjdesi verilmiş. Lakin #IsTruecryptAuditedYet ht'de çokça dile getirildiği gibi bir çok kişinin aklına o üstte yazan "Truecrypt güvenli değil" mesajı kalmış olabilir. Eski güveni tekrar kazanmak zaman alır mı?

Yeni proje ile güvenler tekrar kazanılıncaya kadar sourceforge'un sayfasına yönlendirilen sayfadaki yazılımı yüklemememiz öneriliyor. Projenin hiçbir zaman yayınlanmamış 7.2 sürümüne ait dosyada sadece şifrelenmiş birimleri açmak için bileşenler var ve yeni şifrelenmiş birimler oluşturmak mümkün değil. Bunun tamamen kötü niyetli bir yazılım olması ihtimali de var.

Kendini İsviçre'nin güvenli kollarına bırakan orijinal projenin web sayfasında ise eski güzel 7.1a sürüm indirilebiliyor.

[1] https://gigaom.com/2014/05/29/heres-what-you-need-to-know-about-the-sudden-and-mysterious-death-of-truecrypt/
[2] http://bradkovach.com/2014/05/the-death-of-truecrypt-a-symptom-of-a-greater-problem/
[3] http://istruecryptauditedyet.com/
[4] http://www.infosecurity-magazine.com/news/sudden-death-of-free-encryption/
[5] http://www.reddit.com/r/sysadmin/comments/26pxol/truecrypt_is_dead/
[6] http://heathermeeker.squarespace.com/news/2014/7/11/truecrypt-lives-again.html

Hiç yorum yok: