16.02.2024

uBlock sebebiyle görüntülenemeyen sayfalar

uBlock Origin olmazsa olmaz. Ama bazı sayfalarda bileşenlerden bir veya birkaç tanesini engellediği için sayfa ya hiç görüntülenemiyor ya da bozuk görüntüleniyor. Bu durumda -muhtemelen- araç çubuğunda bulunan uBlock'un kırmızı simgesinin üzerinde engellenen içeriğın sayısı yazıyor. Bugüne kadar bu gibi sorunları çözmek için görüntülenemeyen sitelerde uBlock'u tamamen kapatarak yapıyordum. Bu nasıl yapılır; araç çubuğundaki kırmızı kalkan sembülünü tıklayarak açılan küçük penceredeki mavi aç/kapat simgesini tıklayarak rengini griye çevirdikten sonra hemen sağında çıkan sayfayı yeniden yükle simgesine tıklayarak.

Ama daha iyi bir yolu var. Öncelikle yaşanan sorunun uBlock Origin'le mi ilgili olduğunu anlayabilmek için geliştirici araçlarından "Ağ" sekmesine geçerek burada (muhtemelen sayfayı yeniden yükledikten sonra) en soldaki "Durum" sütununda örneğin kırmızı bir 🚫 sembolü olan satırların "Aktarılan" sütununda "uBlock tarafından engellendi" yazanlara bakmalıyız. Bu şekilde soruna yol açabilecek bir bileşenin mi engellendiğini hakkında bir fikir sahibi olabiliriz. Ama bu engellemeye hangi kural sebep oldu? Daha da önemlisi şu anda görüntüleyemediğimzi sayfa için nasıl bir istisna kuralı oluşturabiliriz?

 

Yukarıdaki görselde sağ alt köşede yer alan "Daha az" etiketinin üstündeki dişlilerin hemen solundaki simge uBlock Origin'in işlem kaydını tutan günlükçüye ait. Geliştirici araçlarının ağ sekmesindeki satırlar genel olarak Firefox'un her bir öğenin (resim, html sayfası veya script gibi) aktarımı ile ilgili sonuçları listeliyor. Aktarılamayanlar ile ilgili sorumlu uBlock gösteriliyor. Ama günlükçüde ise hangi kural sebebiyle aktarılamadığı, hatta bu sorunu gidermek için nasıl istisna oluşturulabileceği gösteriliyor. Örnek olarak aşağıdaki ekranda kırmızı satırlar uBlock Origin tarafından engellenen içeriğe ait. Fare ile kırmızı satırlardan birine tıkladığımız ne sebeple engellendiği gösteriliyor. Aşağıdaki örnekte en alttaki cloudflareinsights.com'a tıkladığımda açılan küçük pencerede ise daha ayrıntılı bir şekilde hangi filtrenin (||cloudflareinsights.com^) ve hatta hangi listede (Peter Lowe's Ad and tracking server list) yer alan kuralın bu sonuca yol açtığı gösterilmiş. URL satırında ise sorun yaşadığımız sayfanın adresindeki eşleşme vurgulanmış.

Sorunun ne olduğunu, hangi filtre veya hangi listeyle ilgili olduğunu bulduk. Yapılabilecek şeylerden birisi listeyi devreden çıkarmak. Yukarıdaki görselde Peter Lowe's Ad and tracking server list'i devreden çıkarmak için uBlock Origin'in ayarlarından "Filtre Listeleri" sekmesine geçerek altlara doğru "Çok amaçlı" başlığının altında yer alan Peter Lowe's öğesinin başındaki kutunun işaretini kaldırarak yapabiliriz.

Bu en fazla yan etkiye sahip çözüm. Bu şekilde bundan sonra gireceğimiz bütün sitelerde, Peter Lowe'nin bütün çalışmalarını devre dışı bırakıyoruz. Daha az yan etkiye sahip bir çözüm için bir önceki resimde yer alan "Peter Lowe's Ad and tracking server list" bağlantısını tıklayarak açıkan pencerede bizim konumuzla ilgili olan filtreyi bulup (||cloudflareinsights.com^) bunu silebiliriz (aşağıda sarı ile işaretlenmiş tüm satır).

Ancak bu çözüm de bazı yan etkilere sahip. cloudflareinsight.com bir sebeple bu listeye alındığına göre bence bu listede kalmalı. Sadece bu sitede bu adrese erişebilmek için ise yapılabilecek daha farklı bir şey var. Yine günlükçünün ekran görüntüsünde görülen küçük pencerenin statik filtre sekmesine geçtiğimizde bize bir filtre oluşturmayı öneriyor, sadece seçili olan öğe ve bulunduğumuz site ile ilgili.

Bizim ihtiyacımız olan sondaki açılır kutuyu "Engelle" olarak değil, "İzin ver" olarak ayarlamak. Oluştura bastığımızda yeni filtre oluşturulmuş olacak. Bir sebeple bu filtreyi silmek veya değiştirmek istersek konumu uBlock Origin'in ayarlar sayfasında Filtrelerim sayfasında. Eğer çok filtre varsa orada oluşturduğumuz filtrenin aramasını yukarıdaki küçük kutuya yazarak yapabiliriz.

Kurallar oluşturmak hakkında bilgi için şu adres tıklanabilir.

Hiç yorum yok: