28.09.2010

Yavaş bilgisayarlara Lubuntu

Evde eski bir bilgisayarım vardı, P3 700 MHz işlemcili, 256+128 MB bellekli, 20 GB disk kapasiteli. Buna daha önce Windows 2000 kurmayı denemiş, bir çok yazılımın bu işletim sistemi ile uyumluluğunun kalmadığını farkettikten sonra Windows XP'ye geçmiş, ancak Windows XP'nin de bugünkü koşullara göre yüklenmiş halinin bu bilgisayara fazla geldiğini anlamıştım. Bir süredir bilgisayar yatıyordu.

Geçen gün aklıma Xubuntu ile birşeyler yapabileceğim geldi. Ubuntu'ya göre daha düşük sistem gereksinimlerine sahip bu dağıtım, benim istediğim şey olabilirdi. Ayrıca Windows 2000 hatta Windows XP'ye göre daha güncel bir işletim sistemiydi. Ancak bir süre sonra internette Adobe Flash Player tabanlı kullanım deneyiminin sonunda bunun tam olarak istediğim şey olmadığını farkettim. Bilgisayarım demek ki bayağı yavaş kalıyormuş.

Daha "hafif" bir dağıtım ararken yeni bir Ubuntu türevi keşfettim: Lubuntu! LXDE masaüstünü kullananan bu dağıtğım, tam aradığım şeydi. Üstelik Firefox yerine Chromium Browser varsayılan olarak geliyordu.

Biraz da dosya sistemi üzerinde araştırma yaptım. Ext4 yerine daha az kaynak tüketecek bir dosya sistemi ararken şu adreste güzel bir karşılaştırma buldum. Buna göre JFS dosya sistemi, bir çok teste göre benim kriterlerime uyuyordu. Ancak öntanımlı ayarlarmalarda Lubuntu kurulum ortamının JFS desteği yoktu. Bunun için kurulum aşamasında terminali açarak
sudo apt-get update
sudo apt-get install jfsutils
ile JFS desteğini yükledim. Bunu yapmadan devam edince diski JFS olarak formatlayamadım. Ancak bundan sonra kurulum işlemini tekrar başlatabildim.

Benim bilgisayarımla mı ilgiliydi, yoksa Lubuntu'nun bir sorunu muydu, bilemiyorum ama klaveye düzeni ile ilgili bir dizi sorun yaşadım. Örneğin Türkçe/Türkiye seçimini yaptıktan sonra tavsiye edilen klavye düzeni Türkçe Q-klavye olarak gelmesine rağmen klavyedeki Türkçe karakterlere basınca yine İngilizce klavye düzenine göre [,],; falan gibi karakterler çıkıyordu. Elle seçimi farklı bir düzene değiştirip, ardından tekrar Türkçe Q-klavyeye ayarlayınca sorun düzeldi. Birkaç kez de klavyedeki bazı tuşların çalışmadığını farkettim. Ancak tekrar başlatınca sorunlar kayboldu. Şu anda klavyem sorunsuz Türkçe Q üzeninde çalışyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra
sudo apt-get update
sudo apt-get install flashplugin-installer
satırlarıyla önce repository'leri güncelledikten sonra Adobe Flash Player kurulumunu yaptım.

Kurulumlar tamamlandıktan sonra hiç ihtiyaç duymayacağım servisler olduğunu farkederek, kapatmanın yollarını aradım. Özellile bluetooth ve cups (yazdırma) servislerine ihtiyaç duymayacağım.

Önce mevcut runlevel'ı bulmak için şu komutu kullandım.
runlevel
Redhat'te X11'in çok kullanıcılı modunun değeri 5'ti. Burada da aynı değeri bulacağımı sanıyordum. Yanılmışım. Lubuntu'da 2 çıktı. Bunun üzerine
/etc/rc2.d
klasörünün içinde başında S harfi olan servisleri aradım. S25bluetooth ve S50cups'ı görerek şu komutlarla bunları devre dışı bıraktım. Bluetooth her ne kadar başlatılıyor gözükse de bilgisayarımda bluetooth olmadığından bu servis şu anda çalışmıyor görünüyordu. Ama kapatmanın açılış süremi kısaltacağını düşündüm.
sudo update-rc.d -f bluetooth remove
sudo update-rc.d -f cups remove
Bunlardan başkalarını (mesela cron, nfs vs.) kaldırmaya cesaret edemedim.


Şu anda herşey güzel çalışıyor.

Hiç yorum yok: