24.06.2010

Vista'da Defender Sorunu

Windows Vista Business Edition yüklü işyerimdeki bilgisayarımda Windows Defender belli aralıklarla güncellenemedi hatası veriyor. Hata, sistem tepsisinde aşağıdaki gibi sarı ünlemli bir Defender simgesi ile beliriyor.


Bu simgeyi çift tıkladığımda açılan Defender penceresinde hatanın ayrıntıları şu şekilde gözüküyor.


En altta gözüken Definition version, bugünün tarihinden 14 gün önce. Yani 14 gündür internet bağlantısı sağlam durumda olan bilgisayarım, bir sebeple güncellemeleri indirememiş. Evdeki bilgisayarımda böyle bir sorunla hiç karşılaşmıyorum. İnternet bağlantısı olduğu durumda Windows Update ile güncellemeleri bulup kendisi yükleyebiliyor. Zaten sorunla ilgili anahtar kelime de "Windows Update".

Windows Defender, neredeyse günlük olarak yayınlanan güncellemelerini alabilmek için Windows Update'i kullanıyor. Evdeki bilgisayarımda Windows Update etkin; güncellemeleri kontrol edip yüklüyor. İş yerimdeki bilgisayarım ise yerel bir WSUS sunucu üzerinden güncellemeleri alıyor. Ama görünüşe göre bu bir şekilde sorun yaratmış. Yukarıdaki pencerede "Check for Updates Now" düğmesine basınca da farklı birşey olmadı.


WSUS sunucumun ayarlarını bir kez daha kontrol etmek istedim. WSUS SP1 kullanıyorum. Yönetimsel Araçlar'dan Microsoft Windows Server Update Services snap-in'ini çalıştırarak Options>Procuct and Classifications'ı çalıştırarak Products sekmesine geldim.


Görüldüğü gibi Windows Defender işaretli. Ayrıca hemen yandaki Classifications sekmesinde de Definition Updates seçili.


Ama Options>Automatic Approvals'ı kontrol ettiğimde burada "Default Automatic Update Rule"un "Defition Updates"i kapsamadığını farkettim.

 
Bunu işaretledikten birkaç gün sonra Windows Defender'ı tekrar kontrol ettiğimde "Definition Version"ın daha yeni bir tarihi gösterdiğini farkettim. Yani "Automatic Approvals" kısmında ki "Default Automatic Approval Rule"a "Definition Updates"i eklemek işe yaradı.


Elbette bilgisayarın güncellemeleri WSUS'tan alacak şekilde ayarlanmış olması gerekiyor. Güncellemeleri her 15 günde bir, uyarı verdiğinde, gidip Microsoft'un sayfasından elle indirmek isteyenler için de adres:


Güncellemeleri bu şekilde elle indirirken Microsoft'un sitesinin dışında bir yerden indirmemeye dikkat edin.


32 ve 64 bitlik sistemler için ayrı ayrı bağlantılar olduğuna dikkat edin.

Hiç yorum yok: