4.04.2009

Linux için 64-bit Flash Player kurulumu

64 bitlik sistemlere geçişi geciktiren eski yazılımların uyumsuzluğu, sürücü eksikliği vs gibi sebeplerdi. Bu uyumsuzlukların başında da Adobe Flash Player sayılabilir. Ama bir mucize oldu ve Adobe, yıllardır başta Linux kullanıcıları olmak üzere tüm 64 bit işletim sistemi kullanların taleplerini görmezden gelmeyi bırakarak 64 bitlik Flash playerden söz etmeye başladı. Aslında 64 bitlik Flash player şu anda sadece linux kullanıcılar için yayınlanan bir deneme sürümünden ibaret. Otomatik bir kurulum şimdilik yok. İşte kurulum adımları:

1. Öncelikle Firefox'u kapatın ve sisteminizde başka bir Flash Player olmadığından emin olun. Bunun için şu adımları uygulayabilirsiniz:

sudo rm -f /usr/lib/mozilla/plugins/*flash*
sudo rm -f ~/.mozilla/plugins/*flash*
sudo rm -f /usr/lib/firefox/plugins/*flash*
sudo rm -f /usr/lib/firefox-addons/plugins/*flash*
sudo rm -rfd /usr/lib/nspluginwrapper
sudo apt-get remove -y --purge flashplugin-nonfree gnash gnash-common mozilla-plugin-gnash swfdec-mozilla libflashsupport nspluginwrapper


2. Daha sonra şu adresten Flash Player'ı indirin:


http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/libflashplayer-10.0.22.87.linux-x86_64.so.tar.gz
Bu yazıyı yazarken en son Flash sürümü 10.0.22.87'ydi. En son sürümü Adobe'un sayfasından öğrenip 10.0.22.87'nin yerine yazabilirsiniz.

3. Daha sonra indirdiğiniz zip'li dosyanın içindeki .so uzantılı dosyayı

/usr/lib/mozilla/plugins/
adresine kopyalayın. Şu komutları kullanabilirsiniz:

tar zxvf libflashplayer-10.0.22.87.linux-x86_64.so.tar.gz
sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/

4. Daha sonra bu bileşene ihtiyaç duyacak tüm yazılımların Flash'ı bulabilmesi için gerken kısayolları yaratalım:

sudo ln -sf /usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so /usr/lib/firefox-addons/plugins/
sudo ln -sf /usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so  /usr/lib/xulrunner-addons/plugins/

5. Son olarak indirdiğiniz zip dosyasını ve 3. adımda çıkardığınız .so dosyasının kullanılmayan kopyasını silin.

sudo rm -rf libflashplayer.so
sudo rm -rf libflashplayer-10.0.22.87.linux-x86_64.so.tar.gz

Bu adımdan sonra Firefox'u çalıştırıp Flash'ın doğru bir şekilde yüklenip yüklenmediğini deneyebilirsiniz. Eğer tüm bu işlemleri otomatikleştiren bir script isterseniz myscienceisbetter.info sitesi Ubuntu'ya kurulujm için bu linkte bir script vermiş.

Daha basit bir yöntem şöyle anlatılmış:

  1. http://labs.adobe.com/downloads/flashplayer10.html adresinden en yeni flash'ı indirin. (güncelleme: direk adres : http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/flashplayer_square_p2_64bit_linux_092710.tar.gz)
  2. Profilinizin altında .mozilla klasörünün altında plugins klasörünü açın (bu klasör yoksa oluşturun) ve indirdiğiniz zip dosyasının içindeki libflashplayer.so dosyasını bu klasöre kopyalayın.

Bu yöntemi kullanmak için sisteminizde daha önceden kurulmuş bir flash player olmadığından emin olmanız gerek. Ayrıca bu yöntemle her kullanıcı için libflashplayer.so dosyasını ilgili klasöre kopyalamanız gerek. Ayrıca bu yöntem flash'a ihtiyaç duyacak tek uygulamanın Firefox olduğunu varsayıyor.

Hiç yorum yok: