30.10.2008

E-posta sunucusunu Gmail'e taşımak

Bir süredir ozmener.net alan adıma ait barındırma hizmetlerini değişik firmalardan alıyordum. Yıllık ödediğim fiyatların yüksek olmaması için de genelde daha az depolama hizmeti sunan paketleri seçiyordum. Bunun sonucunda da en fazla 20-30 MB'lık posta kutuları, gayet düşük mesaj başına boyut sınırlamaları, cılız teknik destekle karşılaşıyordum. IMAP desteğinin olmaması, kimi zaman kapanan webmail arayüzü ve değişken şirket politikalarını da eklemek lazım.

Tüm bunların yanında ise Gmail'de gigabyte'larca depolama alanı, hem POP3 hem IMAP hem de gelişmiş web tabanlı erişim desteği, üstelik şifrelenmiş bir kanal (TLS veya SSL) üzerinden erişim mümkündü. Acaba ozmener.net'e ait elektronik posta depolama işini Gmail'in sunucularında yapabilir miydim?

Evet, bu mümkündü. Google'in Apps adlı hizmeti sayesinde...

Önce bir Google hesabı gerekiyor. Açtığınızı varsayarak www.google.com/apps adresine gidip hesabınızı kullanarak giriş yapın. E-posta sunucunuzu Gmail'e taşımak için, taşımak istediğiniz e-posta hesabına ait alan adının sahibi siz olmalıslınız (şüphesiz!). Yani eposta@alanadi.com gibi bir adres için alanadi.com'un sahibi siz olmalısızız. Gmail bundan emin olmak için size iki yol sunuyor. Birincisi DNS sunucu üzerinde Gmail'in istediği bir kaydı yaratmak (geçici bir süre elbette). Ya da http://www.alanadi.com üzerinde yine Gmail'in istediği bir dosya yarabilirsiniz.

Bunları yaptıktan sonra DNS sunucunuz üzerindeki şu CNAME kaydını

mail.alanadi.com (CNAME) ghs.google.com


daha sonra da şu mx kayıtlarını yaratmak gerek:

MX preference=10, mail exchanger=aspmx4.googlemail.com

MX preference=10, mail exchanger=aspmx5.googlemail.com

MX preference=1, mail exchanger=aspmx.l.google.com
MX preference=5, mail exchanger=alt1.aspmx.l.google.com
MX preference=5, mail exchanger=alt2.aspmx.l.google.comMX preference=10, mail exchanger=aspmx2.googlemail.com
MX preference=10, mail exchanger=aspmx3.googlemail.com


Bundan sonra mail.alanadi.com adresine girerek e-posta adresinizi açabilirsiniz. Bu şekilde aldığınız posta kutularının normal Gmail posta kutularından bazı eksikleri olacak. Örneğin Gmail sürekli olarak kotaları yükseltiyor. Eskiden 2.5 GB olan kota, şu anda 7.3 GB. Ama siz adiniz@alanadi.com adresini ne zaman Gmail'e taşırsanız o anki kota sizin nihai kotanız olacak. Gmail'in artırımlarınızdan payınıza birşey düşmeyecek. Bir de Gmail'in şu andaki yeni temalarını buraya uygulayamayacaksınız. Elbette bunlar kabul edilebilir küçük ayrıntılar.

Hiç yorum yok: