1.03.2020

Kodi Youtube eklentisi hatası

Raspberry PI Kodi üzerinde kurulu Youtube eklentisi bir süredir hata veriyordu. Anlam veremediğim hata ile ilgili internette yaptığım aramada Youtbe eklentisinin geliştiricisinin uygulama API anahtarları artık geçerli olmadığını öğrendim. OSMC formundaki bir başlıkta gördüğüm fzinken kullanıcısının çözüm önerisi başarılı sonuç verdi. Adımlar şöyle:

Google hesabınız ile https://console.developers.google.com/ adresine giriş yapın ve yeni proje yaratmayı seçin. Projeye bir isim verin.
Daha sonra API kütüphanesine giderek API ve hizmetleri etkinleştirin.
Youtube Data API v3'ü seçin
Etkinleştiri seçin
Yeni kimlik bilgisi oluşturmayı seçin
Kimlik bilgisi tercihlerini şöyle yapabilirsiniz:
Nihayetinde 1 API anahtarı ve 1 OAuth 2.0 istemci kimliği yaratmanız gerekecek. OAuth 2.0 istemci kimliğinin altında bir de istemci sırrını bulacaksınız. Bunları bir yere kopyalayın.

Kodi'de Youtube eklentisinin ayarlarına gelerek sol menüde altlarda yer alan API sekmesini seçin. Burada eğer henüz etkinleştirilmemişse Enable Personal API keys'i etkinleştirin. Ardından altında yer alan 3 alana şu verileri girin:

API Key: yukarıda belirttiğim API anahtarı
API ID: OAuth 2.0 istemci kimliği
API secret : OAuth 2.0 istemci sırrı

Bunları girdikten sonra youtube eklentisi çalışacak :)

Bu uzun karakterleri tek tek yazmak zor, eğer Rasberry PI kullanıyorsanız Kore veya Yatse kullanabilirsiniz, kopyalayıp uzaktan yapıştırmak için.

Hiç yorum yok: