15.07.2009

Teledünya ve Uydunet

40" lik HD bir televizyon alınca ona uygun bir yayın da bulmak gerekirdi. Analog kablo tv kalitesi bile 102 cm'lik ekranda çok vasat bir görüntüye sebep oluyor. Ben tercihimi kablolu sayısal yayın olan Teledünya'dan yana kullandım. Görüntü kalistesi, gördüğüm kadarıyla standart uydu yayınlarından daha iyi. Şimdilik içinde birkaç HD yayın da var. Televizyonu test etmek için güzel.

Teledünya aboneliği için bulunduğunuz konumda kablo tv altyapısının olması gerekiyor. Yoksa üzülmeyin, çok yakında gelecektir. Bu aralar çok sayıda sokak kazılarak yeni fiber kablolar döşeniyor. Bu altyapı üzerinden Uydunet adındaki internet altyapısı da sağlanacak. Ben aboneliğimi bir kampanya üzerinden yaparak hem Teledünya, hem de Uydunet aldım (ücretsiz kurulum, kablosuz modem, indirimli SD set-top box ve 2 ay indirimli internet). ADSL aboneliğimi de sonlandırdım. Şu andaki durumdan gayet memnunum. Evdeki diğer eski tip televizyonlar için de kablo tv aboneliğim devam ediyor, bunun için de ücret alınmıyor.

Uydunet internet bağlantısı, ADSL'ye göre daha performanslı.

İki farklı Teledünya aboneliği var. Biri SD, diğeri HD abonelik. Seçime göre farklı set-top box alınması gerek. Aslında DVB-C tuneri olan bir televizyonunuz varsa bir Conax modülü edinerek set-top box'a ihtiyaç duymadan HD yayınları izleyebilirsiniz. Ama Teledünya aboneliği set-tob box'sız yapılmıyor. Yayınların çoğu zaman şifresiz olduğunu da düşünürsek kabloyu direk DVB-C tuneri olan televizyona bağlayıp izleyebilirsiniz de. Bu konular hakkında güzel bilgiler http://www.teledunya.tr.cx sitesinde verilmiş.

Hiç yorum yok: